فایل ورد عنوان فارسي: مولفه هاي قرآني فرهنگ جاهليت و مصاديق آن در جوامع مدرن (عنوان عربي: العناصر القرآنية للثقافة الجاهلية و مصاديقها في المجتمعات المعاصرة)

لینک دانلود

 فایل ورد عنوان فارسي: مولفه هاي قرآني فرهنگ جاهليت و مصاديق آن در جوامع مدرن (عنوان عربي: العناصر القرآنية للثقافة الجاهلية و مصاديقها في المجتمعات المعاصرة) دارای 25 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد عنوان فارسي: مولفه هاي قرآني فرهنگ جاهليت و مصاديق آن در جوامع مدرن (عنوان عربي: العناصر القرآنية للثقافة الجاهلية و مصاديقها في المجتمعات المعاصرة)  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد عنوان فارسي: مولفه هاي قرآني فرهنگ جاهليت و مصاديق آن در جوامع مدرن (عنوان عربي: العناصر القرآنية للثقافة الجاهلية و مصاديقها في المجتمعات المعاصرة)،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد عنوان فارسي: مولفه هاي قرآني فرهنگ جاهليت و مصاديق آن در جوامع مدرن (عنوان عربي: العناصر القرآنية للثقافة الجاهلية و مصاديقها في المجتمعات المعاصرة) :


سال انتشار : 1394

نام کنفرانس، همایش یا نشریه : تاريخ فرهنگ و تمدن اسلامي

تعداد صفحات :25

چکیده فارسی:پیش از ظهور اسلام، سنتی حکمفرما بود که قرآن کریم از آن به «جاهلیت اولی» تعبیر کرده است. برخی مفسران، قید «اولی» را حمل بر وجود دو جاهلیت اولی و ثانیه (یا اخری) کرده اند. در این نوشتار برای تبیین دیدگاه یاد شده به این سووال کلیدی که «مولفه های فرهنگ جاهلیت از منظر قرآن و مصادیق آن در عصر حاضر کدام است؟» با استفاده از روش تحلیل محتوا پاسخ داده شده است. حاصل این پژوهش، بر وجود مولفه هایی برای فرهنگ جاهلیت چون پندارهای باطل نسبت به خداوند، احکام جاهلانه، تعصب و تبرج دلالت دارد. از آنجا که این مولفه ها، محدود به زمان یا جغرافیای خاصی نیستند، در هر زمان و مکان دیگری نیز سازنده فرهنگ جاهلیت خواهند بود که از مصادیق آن در جوامع امروزی می توان به تبعیض نژادی، سکولاریسم، قوانین و احکام قضایی ناعادلانه، تفاخرات و آشکار ساختن زینت ها در انظار عمومی و ... اشاره نمود. چکیده عربی:کان هناک تقلیدا سائدا قبل ظهور الاسلام عبر عنه القرآن الکریم بـ "الجاهلیه الاولی". اعتبر بعض المفسرین کلمه "الاولی"المقیده بانها دلاله علی وجود جاهلیتین الاولی و الثانیه او الأخری. فی هذا المقال و بغیه تبیین وجهه النظر المذکوره تم الاجابه علی هذا السئوال المحوری و هو: «ما هی عناصر الثقافه الجاهلیه من منظور القرآن و مصادیقها فی العصر الحاضر؟» و ذلک بالاستفاده من اسلوب تحلیل الفحوی المعروفه.حصیله هذا البحث یشیر الی وجود عناصر للثقافه الجاهلیه مثل التصورات الخاطئه حول الله، الاحکام المتسمه بالجهاله و التعصب و التبرج. نظرا لان هذه العناصر غیر محدده بزمان او جغرافیه خاصه، فانها ستکون فی ای زمان و مکان آخر من عوامل بناء و تبلور الثقافه الجاهلیه حیث من مصادیقها فی المجتمعات المعاصره یمکن الاشاره الی التمییز العنصری، العلمانیه، القوانین و الاحکام القضائیه الجائره و مجمل التفاخر و ابداء الزینه علی العلن و امثالها.
كلید واژه: کلیدواژه فارسی: جاهلیت، تبرج، تعصب، سوء ظن، احکام جاهلیت (کلیدواژه عربی: الجاهلیه، التبرج، التعصب، سوء الظن، احکام الجاهلیه)

توضیحات بیشتر